ინტეგრირებული გაკვეთილის
გეგმა
საგნები: საქართველოს ისტორია,
ქართული ენა და ლიტერატურა
მასწავლებლები: ქეთევან ქვლივიძე, მაია კუჭუაშვილი
კლასი: IX 1
გაკვეთილის ტიპი: შემაჯამებელი გაკვეთილი
გაკვეთილის თემა:
ისტორია: ერეკლე II -ის მეფობა
ლიტერატურა: ნიკოლოზ ბარათაშვილის ,,ბედი ქართლისა“
გაკვეთილის მიზნები:
საქართველოს ისტორია:
v შეძლოს
ისტორიული მასალის გაანალიზება,
v მოამზადოს პრეზენტაცია ჯგუფური მუშაობით Power Point-ის
ფორმატში,
v შეძლოს არგუმენტირებული მსჯელობა,
v შეაფასოს
ერეკლე მეფის საგარეო პოლიტიკური გადაწყვეტილება.
ქართული ლიტერატურა:
Ø შეძლოს
ტექსტზე მუშაობა,
Ø შეძლოს
არგუმენტირებული მსჯელობა.
სტანდარტთან შესაბამისობა:
ისტორია: ისტ.IX.5. მოსწავლეს
შეუძლია გაანალიზოს საგარეო და საშინაო ფაქტორების გავლენა ქართული სახელმწიფოს განვითარებაზე.
ინდიკატორი:
Ø მსჯელობს კონკრეტულ საგარეო პოლიტიკურ
ცვლილებებზე, რომლებმაც გავლენა მოახდინა ქართულ სახელმწიფოებრიობაზე.
Ø აანალიზებს
და ადარებს საგარეო ფაქტორების გავლენას ქვეყნის შიდა კონფლიქტებზე.
განსავითარებელი
უნარები:
·
პრეზენტაციის
მომზადებისა და წარდგენის უნარი,
·
თანამშრომლობის უნარი,
·
ანალიზისა და სინთეზის უნარი,
·
ისტ-ის საშუალებების გამოყენების უნარი,
·
კომუნიკაციის უნარი.
აქტივობა:
ლიტერატურა: ტექსტის ანალიზი,( წთ.) პოზიციის დაფიქსირება
და არგუმენტირება ( წთ)
პრეზენტაციები: ისტორია (6-7 წთ/4= 24-28 წთ)
1)
ქართლ-კახეთი და მისი მეზობლები XVIII საუკუნის
II ნახევარში.
2)
ერეკლე მეფის საშინაო ღონისძიებები ქვეყნის მოძლიერებისათვის.
3)
გეორგიევსკის ტრაქტატი.
4)
1801წლის 12 სექტემბრის მანიფესტი.
აქტივობა: მიკროფონი : რუსეთ-საქართველოს
ორსაუკუნოვანი თანაცხოვრების გამოცდილებიდან გამომდინარე , რა კომენტარს გააკეთებდით? (6-7წთ )
მასწავლებელთა პოზიტიური კომენტარი
(3-4წთ)
საშინაო
დავალება: ისტორია, ლიტერატურა: არგუმენტირებული ესე: რეტროპერსპექტივაში შეაფასეთ
ერეკლე მეფის პოლიტიკური გადაწყვეტილება.
შეფასება:
(3 წთ)
ისტორია: პრეზენტაცია, ჯგუფური მუშაობა,
ანალიზის უნარი, საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობა.
ლიტერატურა:
No comments:
Post a Comment